Kategórie
Môj blog

Jazyky podľa počtu hovoriacich: Môže byť jeden z nich v budúcnosti nový svetový jazyk?

Na mojom blogu som minulý rok uverejnil článok o svetových jazykoch. Rozhodol som sa na túto otázku nadviazať v tomto článku. Ako zdroje som si zobral anglickú Wikipédiu a aj na základe toho, čo som sa dočítal o rôznych jazykoch, ako aj istého Youtube kanálu som zhrnul v tomto článku všetko, čo som sa dozvedel. Veľká vďaka za to patrí Youtube kanálu Langfocus, ktorý je v Angličtine a je o rôznych jazykoch sveta. Do úvahy som zobral 10 najpoužívanejšich jazykov podľa počtu rodených hovoriacich a tiež 10 najpoužívanejšich jazykov podľa počtu hovoriacich, ktorý zahŕňa používanie jazyka, ako druhého jazyka, v ktorom ľudia hovoria (napríklad Angličtinou hovoria aj v krajinách, kde môže byť množstvo jazykov, ako dorozumievací jazyk, takzvaná Lingua Franca).

10 jazykov podľa počtu rodených hovoriacich

1. Mandarínčina

Mandarínčina patrí medzi najrozšírenejšie jazyky podľa počtu rodených hovoriacich. Nie je to nič neobvyklé. Veď Čína je krajina s najväčším počtom obyvateľom na celom svete. Existujú v tejto krajine aj iné čínske jazyky. Tie združuje čínske písmo. Práve kvôli tomu pridávajú Číňania do svojich filmov titulky v čínskych znakoch.

2. Španielčina

Španielčina sa najprv používala v samotnom Španielsku. Vznikla z dialektu Latinčiny, ktorý sa používal na území Hispánie v časoch, keď tomuto územiu vládli Rimania. Aj Baskičtina zanechala na európskej Španielčine stopu. Okrem toho netreba zabúdať aj na arabských dobyvateľov Španielska, takže Španielčina obsahuje aj slová z Arabčiny.

Neskôr začala Španielčina expandovať aj do Nového sveta a tak sa začala Španielčina používať v krajinách, ako je napríklad Mexiko, Kuba, či v Spojených štátoch. Spojené štáty tu nespomínam náhodou. Španielčina je tam totiž druhým najpoužívanejším jazykom po Angličtine a v niektorých štátoch má štatút druhého oficiálneho jazyka. V Latinskej Amerike už nenájdeme v Španielčine baskický vplyv.

3. Angličtina

Angličtina, ako jazyk vznikla v Spojenom kráľovstve. Neskôr po rôznych expanziách za oceánom sa používa v Austrálii, na Novom Zélande, v bývalých kolóniách, ale hlavne v Spojených štátoch. Práve tam je najväčší počet anglicky rodených hovoriacich.

4. Hindčina

Hindčina je jeden z mnohých oficiálnych jazykov Indie. Používa sa najmä v severnej Indii a tiež v indickej vláde. Okrem nej existuje podobný jazyk Urdčina, ktorá sa od Hindčiny v mnohom odlišuje, hoci tieto jazyky sú si príbuzné asi tak, ako Čeština a Slovenčina. Hindčina totiž používa oveľa viac slov zo Sanskritu, než Urdčina. Urdčina používa namiesto toho slová, ktoré majú pôvod v Arabčine a Perzštine. Hindčina používa písmo Dévanágarí, pri čom Urdčina používa arabské písmo. Treba ešte dodať, že Hindčina vznikla z jedného z Prakritov, pri čom Prakrity sú dialekty Sanskritu podobne, ako v rímskych provinciách sa používali rôzne dialekty Latinčiny.

5. Bengálčina

Bengálčinou sa dohovoríte na území Bengálska. To zahŕňa štát v Indii Západné Bengálsko a Bangladéš ((Východné Bengálsko). Bengálci patria medzi najpočetnejšie etnikum v Indii a mimochodom aj Bengálcom okrem Číňanom vďačíme za pyrotechniku, konkrétne za bengálsky oheň.

6. Portugalčina

Portugalčina sa tiež zrodila v Európe a podobne, ako Španielčina aj Portugalčina vznikla z takzvanej Ľudovej Latinčiny. Patrí rovnako, ako Španielčina medzi Románske jazyky, ale na rozdiel od Španielčiny existuje množstvo krajín v každom kúte sveta, kde sa Portugalčina používa. Španielčina síce zabrala celú Latinskú Ameriku, ale Portugalčinou sa dohovoríte v najväčšom štáte Latinskej Ameriky v Brazílii. Práve Brazília patrí medzi krajiny s najväčším počtom Portugalsky rodených hovoriacich.

7. Ruština

Rusko patrí taktiež krajiny s veľkým počtom hovoriacich. Okrem toho Rusi žijú aj v iných bývalých krajinách Sovietskeho zväzu, ako etnickí Rusi. Niektorí z nich sa zaraďujú medzi národy, ktoré v krajine, kde žije ruské etnikum žijú. Pokojne môžete nájsť na Ukrajine Ukrajincov, ktorí ovládajú len Ruštinu.

8. Japončina

Jazyk krajiny vychádzajúceho slnka používajú nie len Japonci v Japonsku, ale aj v iných krajinách sveta, ako napríklad komunita Japoncov v Brazílii. Voľakedy sa Japončinou dalo dohovoriť aj v bývalých kolóniách Japonska. Po druhej svetovej vojne, ktorú Japonsko prehralo sa Japonci opäť stiahli na svoje ostrovy.

9. Západná Pandžábčina

Tento dialekt Pandžábčiny sa používa v Pakistane. Pandžábci sa nachádzajú okrem Pakistanu aj v neďalekej Indii. Napriek tomu Pakistan má najpočetnejšiu pandžábsku menšinu.

10 Maráthčina

V oblasti Indického subkontinentu ešte trochu ostaneme. Maráthčina sa totiž používa v Indii a to v štáte Maháraštra. Je to jeden z najstarších jazykov Indie, jazykom Bombaja, či mesta vzdelaných Pune. Podobne, ako Bengálčina, Pandžábčina, či Hindčina aj Maráthčina vznikla z Prakritov. Keď som si Maráthčinu vypočul v praxi všimol som si, že obsahuje veľa slov z dravidských jazykov, ako napríklad Kannadčina, či Tamilčina.

10 jazykov podľa počtu celkových hovoriacich

Niekedy nie je dôležité to, či človek, ktorý vraví nejakým jazykom je rodený hovoriaci. Preto treba do úvahy zobrať aj počet hovoriacich jazykom, ako jeho druhým jazykom, ktorý sa naučil napríklad v škole, či popri svojmu národnému jazyku. Dobrým príkladom je Indonézia, kde existuje množstvo etník a teda aj jazykov. V bývalých britských, či francúzskych kolóniách sa používajú jazyky kolonizátorov kvôli tomu, že v týchto krajinách existuje množstvo etník, ako sami zistíte.

1. Angličtina

Ak vás táto skutočnosť prekvapila, nemala vás, prečo prekvapiť. Angličtina sa používa, ako jazyk medzinárodného obchodu, letectva, IT technológii aj u nás už veľmi dlho. Okrem toho keď si dáte otázku, kto mal najviac kolónii vo svete, či Francúzi, alebo Briti je jasná odpoveď, kto najviac kolonizoval tento svet.
Angličtina sa používa aj v krajinách, ako dorozumievací jazyk medzi rôznymi etnikami (napríklad Nigéria), či ako obchodný jazyk (napríklad India). Keď som občas zavítal na nejakú indickú internetovú stránku bol som prekvapený, že je celá v Angličtine a nie v Hindčine, alebo Tamilčine.

2. Mandarínčina

Mandarínčina je oficiálnym jazykom celej Číny, ako aj Taiwanu. Keďže je to oficiálny jazyk celej Číny je pochopiteľné, že ľudia by mali ju ovládať, ako druhý najpoužívanejší jazyk. Určite aj tí, čo hovoria Kantónčinou v ČĽR ovládajú aj Mandarínčinu, alebo aspoň niečo z nej.

Keď tu už spomínam Čínštinu a v predchádzajucom zozname jazykov som spomenul čínske písmo skúste si domyslieť, ako Chubilaj-chán komunikoval s japonským cisárom. Áno, písali si čínskymi znakmi, ktoré dodnes sa používajú aj v Japončine.

Čínske znaky sa okrem toho používali aj v Kórejčine a Vietnamčine. Dnes používa Kórejčina svoje vlastné písmo Hangul a Vietnamčina modifikovanú Latinku.

3. Hindčina

Hindčina nie je jazykom samostatného národa. Hindčinou môžu vravieť Gudžaráti, Pandžábci, ako aj iné etniká v oblasti, kde sa Hindčina používa. Okrem toho sa špeciálne upravovaná Hindčina používa aj v indických filmoch. Ide o modifikovanú Hindčinu, aby jej porozumeli aj Pandžábci, či tí, čo ovládajú Urdčinu.

4. Španielčina

Aj v španielsky hovoriacich krajinách existuje množstvo etník. Či je to Španielsko, alebo krajiny Latinskej Ameriky, kde aj pôvodní obyvatelia môžu tvoriť väčšinu sa zvyknú používať aj iné jazyky. Je už dávno po španielskych kolóniách a tak napríklad v Mexiku, Bolívii, či Peru môžu byť oficiálnymi jazykmi aj jazyky pôvodných obyvateľov.

5. Francúzština

Aj tento jazyk, ako Španielčina, či Portugalčina patrí medzi Románske jazyky. Vznikol z keltských jazykov a hovorovej Latinčiny v rímskej provincii Gália, neskôr na toto územie zavítali germánski Frankovia a postupom času vznikla z Franskej ríši Francúzsko.

Francúzštinou sa nevraví iba vo Francúzsku, ale tiež v bývalých francúzskych kolóniách, kde môže mať Francúzština také postavenie, aké má Angličtina, čiže dorozumievací celosvetový jazyk. V mnohých týchto krajinách sa ale postupne od Francúzštiny opúšťa a Angličtina sa začína dostávať do popredia.

6. Štandardná Arabčina

Štandardná Arabčina je variantom Arabčiny, ktorá vznikla z klasickej Arabčiny, v ktorej bola napísaná kniha islamu Korán. Používa sa v novinách, či na internete, ale je tu jeden problém.

Možno ste si všimli, že Arabčina nebola uvedená v prvej desiatke, hoci Arabi sú druhým najpočetnejším národom po Číňanoch. Aj Číňania používajú množstvo jazykov, ako píšem vyššie a v prípade Arabčiny platí to isté. Niekedy sa tieto varianty Arabčiny nazývajú aj jazyky. Ak chcete vedieť, ktorá z krajín Arabskej ligy, ktorá združuje všetky arabské štáty má najväčší počet hovoriacich je to práve Egypt. Je preto pochopiteľné, že egyptská Arabčina je najrozšírenejším arabským jazykom. Napriek tomu Arabčina patrí medzi najrozšírenejšie jazyky aj z toho dôvodu, že Islam je jedno z najväčších náboženstiev sveta.

7. Bengálčina

Bengálčine sa venujem vyššie v prvej desiatke.

8. Ruština

Aj keď sa Ruštine venujem vyššie, netreba zabúdať na skutočnosť, že Ruština slúžila, ako dorozumievací jazyk v bývalom východnom bloku. Dnes jej postavenie postupne nadobudla Angličtina aj v krajinách bývalého východného bloku, čiže aj na Slovensku a v Českej republike.

9. Portugalčina

Portugalčina sa používa, ako oficiálny jazyk v mnohých afrických štátoch. Okrem toho aj v Brazílii rozličné domorodé skupiny musia Portugalčinu ovládať.

10. Indonézština

Indonézština je štandardný dialekt Malajčiny, ktorá sa používa v indonézskom súostroví. Malajčina je oficiálnym jazykom v Bruneji, Singapure, či Malajzii. V Indonézii sa indonézska Malajčina nazýva Indonézština a používajú ju rôzne etniká na dorozumievanie sa.

Dodatok

Na to, aby nejaký jazyk mohol byť svetovým jazykom musí spĺňať tieto kritériá:

  • Musí mať veľký počet nie len rodených hovoriacich, ale aj ľudí, ktorí ho používajú, ako svoj druhý jazyk.
  • Musíme brať do úvahy aj geografické rozmedzie danného jazyka.
  • Jazyk by sa mal používať v rôznych medzinárodných organizáciách, či pri diplomatických vzťahoch tak, ako sa voľakedy používala Gréčtina, Perzština, Latinčina, alebo Francúzština.

EltenLink